Často odpovídáme na dotazy, jak napnout lajnu na zahradě, na které nejsou žádné stromy. Jelikož nás potkal stejný osud jako naše tazatele, musel jsem se s tímto problémem poprat také. Díky tomu vznikl tento článek.
Betonování sloupů pro domácí použití je složité a nákladné. Musel by se použít velmi silný profil pro sloup a zabetonovat ho velmi hluboko. Daleko levnější a snazší je výroba kotvy ve tvaru T a zvednutí lajny do potřebné výšky přes kozy. Jediné negativum, které přináší tento způsob napnutí, je nutnost obětovat cca 5 m prostoru mezi kopanými jámami. Pro slackline délky 10 m potřebujete 15 m mezi kopanými jámami.
Nejprve vyberte správné místo. Ideálně volte co nejdelší vzdálenost, slackline lze natáhnout i na kratší délku.
Začínáme kopat. Kolmo k budoucí lajně vykopeme jámu na šířku rýče přibližně 120 cm dlouhou a 70 – 100 cm hlubokou. Hloubku volíme dle půdy a maximální délky budoucí slackline. (Krátká lajna, jílovitá nebo kamenitá těžká půda – hloubka 60 cm, delší lajna, písčitá půda – hloubka 100 cm.)
Ve směru lajny vykopeme postupně se svažující drážku pro průstup kotvícího lanka nebo řetězu.
Do připravené díry osadíme kotvící profil (silnostěnná trubka, tenkostěnné profily proti sobě atd.) dlouhý přibližně 100 cm. Od jeho středu vyvedeme ocelový vázací prvek ve směru lajny (řetěz s vysokou nosností, ocelové lanko i vícenásobné). Minimální nosnost doporučuji vypočítat dle vzorce na stránce o napínání slackline a vynásobit 2x.
Postupně díru zahazujeme a průběžně udusáváme vrácenou zeminu. Případně proléváme vodou tak, aby si zemina co nejvíce sedla zpět. Pokud temujeme správně, mělo by nám po zaházení zbýt minimum zeminy.
Po zaházení by mělo zůstat koukat pouze oko z vázacího prvku.
Lajnu pak napínáme přes kozu. Tu je možné vytvořit z dřevěných profilů, lepené silné překližky, svařit z kovu atd. Podle délky lajny pak volíme výšku kozy. Pro délku 10m stačí výška cca 60 cm. Pro délku 20 m je vhodné přibližně 90 cm. Šířku základny volíme v závislosti na výšce kozy, minimálně však 60 cm.
Všechna kontaktní místa je potřeba patřičně vypodložit tak, aby nedocházelo k poškození popruhů.
Délku lajny můžeme zkracovat posunutím koz dál od kotvících bodů. Kozu je vždy nutné dát dostatečně daleko od kotvícího bodu tak, abychom nevytahovali vázací prvek kotvícího bodu nahoru.
Ondra, Lajny.cz