Co je slackline – stare


Slackline je poměrně nová sportovní disciplína, pro některé i životní styl. Jeho vznik se datuje někdy na konec 70. let 20. století. V Yosemitském údolí si lezci krátili nudu za deštivých dnů balancováním na řetězech. Již několik století ale lidé provozují provazochodectví, to se od slackline liší v použití materiálu a zejména tyče pro držení rovnováhy. Název slackline vznikl ze slova slack, což v překladu zanmená prověšený nebo volný a slova line, což je sňůrka, přímka nebo také linie.

Postupně se vybavení na slackline zlepšovalo až skončilo na textilním popruhu napnutého jako struna. Používají se popruhy různých šířek od 19mm do 50mm, nejčastěji je to popruh šíře 25mm neboli jeden palec. Popruh šíře 25mm je univerzální jak na ktátké lajny na triky až po dlouhé lajny, které dnes už dosahují délek přes 400m. Pro krátké lajny na triky a skoky se pak také často používá popruh šíře 50mm, ten je ale pro dlouhé lajny nevhodný pro svou velkou přetáčivost a vysokou gramáž, tedy velkou vzniklou setrvačnost. Slackline se natahuje mezi dva pevné body, nejčastěji jsou to stromy, skály a podobně.

Dnes slackline dělíme do čtyř základních kategorií:

1. Lowline nebo také trickline je krátká lajna, nejčastěji do 15m délky, na které se provádějí různé triky od statických poloh, jako jsou sedy, kleky, lehy a jiné až po triky ryze dynamické, jako skoky, salta a podobně.

slackline - tik váha na jedné ruce slackline - trik sedoklek

2. Longline je lajna od cca 30m až do délky, kterou přežije popruh. Chození longline už vyžaduje obratnost a trénink, obzvláště, jde-li o lajny delší než 100m.

slackline - longline 100+ slackline - longline

3. Waterline je lajna různých délek natažená nad vodou. Při větších délkách dokáže waterline pěkně potrápit, protože odlesky hladiny velice narušují koncentraci slacklinera.

slackline - waterline

4. Highline je poslední disciplínou. Někdy je právem nazývaná královskou. Jde o lajnu nataženou mezi skalními vrcholy, stromy a podobně. Pro tyto lajny se používá záložní jištění, nejčastěji v podobě lana pod popruhem. Popruh a lano se pak po krátkých úsecích spojuje lepící páskou. Slackliner pak chodí v sedacím úvazku se smyčkou připevněnou přes kruhy k popruhu s lanem. Někdy se také provozuje highline s jištěním shora. Highline je pro slacklinera skutečným požitkem, někdy i noční můrou. Každopádně je to ale velice těžká disciplína, obzvláště po psychické stránce.

slackline - highline slackline - highline

5?. Dnes se ještě jako pátá disciplína bere NinjaLine někdy také nazývaná IndustrialLine. Jde o slackline napínanou mezi stavbami. NinjaLine proto, protože je mnohdy její napínání ilegální.

slackline - ninja highline

Slackline zažívá v posledních pár letech velký boom a začíná být velice populární sportovní disciplínou, která se dostává do povědomí obyčejných lidí. Pořádají se srazy, festivaly i soutěže, které nabírají velice rychle i na kvalitě zúčastněných.

Mezi průkopníky v ČR patří tři větve průkopníků. Asi největsí byla v  okolí Liberce (Kolouch, Kajoch), další kolem Ostravy (Rasta, Vojta, Kovča) a Prahy (Smolda). Všichni vyjmenovaní patří neodmyslitelně k začátkům slackliningu v ČR. Současně jsou nejlepšími českými slacklinery asi Danny Menšík, Peeto (Highline, Longline), Lukáš Černý, Michal Pírek (trickline) a další.

 

Současné české rekordy:

Longline:

327m, Dragon (Polyester) 3t – Praha, Stromovka, 05/2013, Danny Menšík

327m,  Směsový materiál (Dyneema) 4t – Praha, Stromovka, rok 2012, Kwjet a Danny Menšíkl

271m, Směsový materiál (Dyneema) 4t – Praha, Stromovka 1.4.2012 –  Kwjet, Peeto

Highline:

1020m – Aiglun – FR, 4/2016, Danny Menšík

469m – Samička, Směsový materiál – Gorges de la Jonte, 06/2015, Danny Menšík

208m – Mamka, Směsový materiál – Praha, Divoká Šárka, 08/2014, Danny Menšík

170m – Natural Games (FR) – Danny Menšík

102m- PussyMaster, 2x směsový materál – Podkost, údolí Plakánek 2012 – Danny Menšík

82m -Čokoládovej keksík, 2x Polyester 3t – Podkost, údolí plakánek 2011 – Peeto

Český slackline je v současnosti na světové úrovni.

 

Světové rekordy (k 6/2017)

Data nemusí být stoprocentní. Ikdyž se snažíme vývoj rekordů sledovat, neexistuje žádná oficiální databáze rekordů. Může se tak snadno stát, že nám něco unikne.

Longline

610m, Směsový materiál, Mongolsko, 5/2015, Alexander Schulz

440m, Polyester, Švýcarsko, 6/2015, Samuel Volery

426m, Polyester, Francie, 5/2015, Théo Sanson

Highline

1662m – Blandas -FR, 6/2017, Pablo Signoret

1020m – Aiglun – FR, 4/2016, Danny Menšík, Nathan Paulin

480m – Polyester, Moleson Švýcarsko, 10/2015, Samuel Volery