Jak chodit po slackline


Jak se naučit chodit po lajně

Držet rovnováhu na slackline s nohama za sebou je pro člověka nezvyklé – přirozeně stojíme s nohama vedle sebe. Proto je důležité si tento nový pohyb osvojit. Z počátku to nejde nikomu, je potřeba vytrvat a překonat prvotní obtíže. Přinášíme několik tipů, které vám pomohou rychle se na slackline postavit a nakonec ji i přejít.

 

Chcete se naučit chodit rychleji a s jistotou?

Pokud to se slackline myslíte vážně, nebo si chcete nechat poradit od zkušených, podívejte se na nabídku slackline kurzů. Naši profesionálové vás provedou začátky a pomohou vám s každým krokem, abyste se rychle zlepšovali a užili si zážitek naplno.

Zjistěte více zde!

 

Pokud se chcete naučit slackline sami, zde je několik skvělých rad pro začátečníky:

1. Nedívejte se pod nohy

Soustřeďte se na pevný bod před sebou, například na konec lajny nebo stéblo trávy. Občas „přeostřete“ zrak na jiný bod, abyste udrželi mozek aktivní a soustředěný.

2. Držte hlavu nad lajnou

Tělo následuje hlavu. Při ztrátě rovnováhy raději balancujte rukama než tělem. Stejně jako při surfování, kdy nohy kmitají, zatímco horní část těla zůstává stabilní.

3. Mějte ruce nahoře

Ruce vám pomáhají s rovnováhou. Provazochodci používají dlouhou tyč, ale vy máte své ruce. Nezapomínejte aktivně balancovat rukama a už od začátku zkuste stoupat na lajnu sami, bez pomoci. Naučíte se to rychleji.

4. Pokrčte nohy a buďte pružní

Snažte se reagovat na výkyvy lajny i nohama. Při výkyvu lehce pokrčte kolena a mírně zasedněte, což sníží vaše těžiště a pomůže stabilizovat lajnu.

5. Udržujte se na dvou nohách

Od začátku se snažte stát na lajně oběma nohama. Platí pravidlo: obě nohy na lajně nebo krok. Toto návykové pravidlo je zvlášť důležité při delších lajnách, kde balancování na jedné noze může vést k pádu. Na krátké lajně se to snadněji vyvažuje, ale na longline je to náročnější. Na jedné noze stůjte jen během prvních pokusů, abyste se naučili cítit rovnováhu.

6. Zapojte svaly

Slackline je o síle a stabilitě celého těla. Snažte se zapojovat co nejvíce svalů, posílíte tím nejen tělo, ale i ducha.

7. Trénujte s přáteli

Nejlepší tipy a inspiraci získáte od dalších slacklinerů. Sdílení rad a sledování ostatních je neocenitelným zdrojem učení.

8. Zkoušejte triky

Slackline není jen o chůzi. Zkuste dělat dřepy, houpat se na lajně, sedat, lehat a provádět další triky. Trénování vám přinese spoustu zábavy.

9. Navštěvujte slackline srazy

Slackline srazy jsou skvělou příležitostí poznat nové lidi, naučit se nové triky a zjistit, kam se tento sport ubírá.

10. Vnímejte přírodu a okolí

Slackline je skvělý způsob, jak si užít přírodu. Česká republika je plná nádherných míst a silných stromů, které poskytují ideální kotvení. Splyňte s přírodou a nezapomínejte používat ochranu stromů!