Člověk není zvyklý držet rovnováhu s nohama za sebou, ale vedle sebe, proto je třeba si na tento pohyb zvyknout. Zde je několik rad, které vám pomohou, rychle se postavit na slackline (případně ji přejít).
Pokud to se slackline myslíte vážně nebo jen chcete poradit od někoho zkušenějšího, koukněte do sekce Slackline kurzy a nechce se s svými začátky na slackline provést profíky, kteří Vám se vším pomohou a poradí.
Rady pro začínající slacklinery – malé „desatero slacklinera“.
1. Nedívejte se pod nohy
Koukejte na nějaký, pokud možno pevný bod (konec lajny, stéblo trávy) před sebou. Občas svůj zrak „přeostřete“ kousek jinam, aby mozek neztratil koncentraci.
2. Držte hlavu nad lajnou
Je pravidlem, že tělo jde za hlavou. Při rozhození radši balancujte rukama než tělem. I při surfingu kmitají především nohy, ale vrchní část těla se drží pořád v jedné poloze.
3. Mějte ruce nahoře
Ruce vám pomůžou držet rovnováhu. Provazochodci mají dlouhou tyč, vy místo ní máte ruce. Už od začátku se na lajnu zkoušejte postavit sami bez podpory dalších osob… půjde Vám to mnohem rychleji.
4. Mějte pružné a pokrčené nohy
Je dobré řídit výkyvy lajny i nohama. Při výkyvu lehce pokrčte nohy v kolenou a lehoučce jakoby zasedněte, sníží to vaše těžiště a přispěje to k ustálení lajny.
5. Držte se na dvou nohách
Už od začátku se naučte držet se oběma nohama na lajně. Platí pravidlo obě nohy na lajně nebo krok. Bude se vám to hodit, až začnete chodit delší lajny. Na krátké lajně vám může připadat balancování na jedné noze lehčí než na dvou nohách. Toto balancování však způsobuje kývání s popruhem, které se u krátke lajny lehce vyvažuje, u longline je to však téměř jistý pád. (Na jedné noze zkoušejte stát maximálně při prvních minutách na lajně pro první „chycení rovnováhy“, dál už se učte stát na obou nohách.)
6. Zapojte svaly
Slackline je v podstatě otázkou síly a zpevnění těla, proto se snažte zapojovat co nejvíce svalů. Při chůzi na slackline rozvíjíte tělo i ducha
7. Choďte s přáteli
Nejvíce se naučíte od dalších slacklinerů. Rady a koukání se kolem sebe je k nezaplacení.
8. Zkoušejte triky
Slackline není jen chození, dá se na ní dělat velká spousta věcí. Zkoušejte pomalu podřepávat, houpat s lajnou, sedat, lehat a podobně. Při trénování si užijete hodně srandy.
9. Jezděte na srazy
Slacklinové srazy nejsou nikdy nuda, poznáte spousty skvělých lidí a uvidíte, kam slackline aktuálně směřuje, naučíte se nové věci.
10. Vnímejte přírodu a okolí
Choďte všude, kde to jde. V ČR je nádherná příroda a díky bohu i pořádné stromy, o kterých by si mohli v teplých krajích nechat jen zdát. Tedy využijte hromady přírodního kotvení a splyňte s přírodou. (Nezapomeňte používat ochrany stromů!)