Jak vybrat slackline set


Plánujete koupit svůj první slackline set a nevíte, jak vybrat ten správný? Výběr je vždy závislý na účelu použití a Vašich ambicích.

Nechce se Vám číst?… Použijte grafického průvodce.

První věcí, kterou bych poradil začátečníkům je následující. Nikdy se nenechte zlákat levnými variantami slackline s podobnými názvy jako „Upínací popruh Slackline“ a podobně. Slackline je slackline a upínací popruh je upínací popruh. Slackline má mít určitou dynamiku, kterou pětitunový upínací popruh rozhodně nemá. Upínací popruh bych přirovnal asi k něčemu jako je špatně přišroubované zábradlí. Když kmitnete do strany, nějak se to zakýve, ale v pak je to zase jenom zábradlí.

Dále bych se zabýval větou, kterou kolem sebe téměř denně slýchávám od maminek a dědečků. Věta zní: „Kup si radši tu širší, to bude určitě jednodušší…“  Toto ale platí pouze pro velmi krátké lajny. Zároveň je to jednodušší psychicky – vidíte něco většího, tak se na tom přece bude stát lépe. Pro delší lajny ale platí: Čím širší popruh máte, tím více se otáčí kolem vlastní osy a je třeba daleko více fixovat nohu v kotníku, než v případě užšího popruhu. Toto tvrzení platí dvojnásobně v případě kotvení liščí smyčkou (viz dále). Pokud to se slackline myslíte vážně už na začátku, raději obětujete malý „diskomfort“ v prvních pár hodinách chůze a koukejte raději po popruhu šíře 25 mm.

Teď už ale k samotnému výběru slackline. Vždy je třeba popřemýšlet o tom, jakým směrem Vás to se slackline táhne. Pokud víte, že Vás fascinuje samotná záležitost rovnováhy na lajně, chození, případně různé jogínské pozice, máte to jasné. Pro Vás je jasnou volbou klasický popruh šíře 25mm (z naší nabídky je to set 2P SLACKLINES Uni nebo Big). Pokud jste hraví, ctíte tradice, máte rádi houpání a celkově volnost pohybu a myšlenek, je pro Vás jasnou volbou dutý popruh napínaný přes ellington (něco jako kladkostroj z karabin).

Pokud už máte od začátku ambice na freestyle, skoky a flipy, není žádný důvod, proč nepořídit rovnou trikovou lajnu šíře 50mm. V tomto případě je asi ideální volbou Gibbon Jib Line nebo Surfer Line.

Speciální kategorii ještě tvoří děti přibližně do 8 let. Většina dětí v útlém věku ještě nemá zcela vyvinutou motoriku a nedokáží se plně soustředit. Trefit úzkou lajnu pro ně může být značně obtížné. Zde vybírejte ze setů šíře 35 a 50mm. Vhodné jsou sety Start, Start Daily, Gibbon Fun Line a Gibbon Classic Line. Pro starší děti bez obav volte užší popruhy. Uvidíte, že jim to na nich půjde lépe než dospělým.

V případě, že se neřadíte do žádné z výše vyjmenovaných skupin, chcete slackline jako občasnou zábavu nebo se chcete ve slackline teprve najít, je tu možnost popruhu šíře 35mm. Tento popruh je ideální kompromis pro výuku rovnováhy s menším důrazem na přesnost kladení nohou, ale menší přetáčivostí než je tomu u trikových popruhů. Pro Vás je pak určen set Start nebo Start Daily z naší nabídky.

Můžete použít také grafického průvodce pro výběr slackline setu.

Jaké kotvení je pro Vás to pravé?

Výběr kotvení slackline setu

Popisovat budu jen kotvení kolem stromů/sloupů. Alternativních způsobů kotvení k jiným bodům by bylo nad rámec tohoto článku. V zásadě existují dva druhy kotvení, které se pak ještě dál dělí.

1. Kotvení bez přídavných kotvících prostředů známá též jako Quick nebo Gibbon.
Fungují na principu provléknutí popruhu okem (případně kovovým prvkem) na konci popruhu. Velkou výhodou těchto kotvení je jednoduchost a rychlost. Kotvení má ale několik nevýhod. Popruh se neustále kolem stromu utahuje, a proto je vhodné použít kvalitní ochranu stromů. Popruh je v oku nebo prvku nutno správně porovnat, jinak je lajna překroucená. Při použití bez kovového prvku dochází při utahování ke tření textil o textil a může dojít k poničení popruhu v místě kontaktu s koncovým okem. V důsledku těchto poškození už došlo k několika nehodám. Z tohoto důvodu je například sety Gibbon vhodné dovybavit dvěma šekly, které se umístí do rizikového místa. Někteří výrobci dodávají šekly už jako součást setu (2P SLACKLINES, EQB). Poslední věcí, se kterou je třeba u tohoto typu kotvení počítat je úbytek délky setu. Část popruhu vždy použijete na kotvení.

Pokud to z mého popisu vypadá, jako že je tento způsob kotvení nepoužitelný a nebezpečný, rozhodně to nebylo záměrem. Pro tento způsob jasně mluví jednoduchost a cena. Pokud jsou při kotvení do ok použity kovové prvky (a tím je zachována jeho bezpečnost), rozhodně bych ho doporučil všem začátečníkům a méně technicky zdatným jedincům.

2. Kotvení s přídavnými kotvícími prostředky.
Jedná se zejména o různé kotvící smyce a spansety, které jsou kovovým prvkem (šeklem, kotvítkem, v případě některých výrobců i textilním okem) připevněny ke slackline popruhu. Připevnění textilním okem není příliš vhodné z důvodu tření textil o textil (velká působící síla a současný pohyb v kombinaci se vznikajícím teplem způsobuje mechanické a tepelné poškození v místě spoje). Velkou výhodou použití přídavných kotvících prostředků je fakt, že takto kotvený slackline popruh není nikdy překroucený.

Často dostáváme otázku, jestli jsou lepší kotvící smyce (KS) nebo spansety (SP). Odpověď není jednoznačná. Pevnost obou prvků je stejná, ale liší se způsobem použití.

KS – Jedná se o popruh, který má obou koncích oka s ochranou. Kotvící smyce je vhodná ke kotvení kolem stromů nebo sloupů. Na stromech nebo sloupech se s kotvícími smycemi pracuje pohodlněji než se spansety, protože je kolem stromu pouze jeden pramen.

SP – Jedná se o nekonečnou vinutou opláštěnou smyčku. Zjednodušeně smyce vypadající jako písmeno „O“. Je velice vhodná pro různé alternativní typy kotvení (obhození skalního hrotu, betonového bloku nebo kotvení za uzel ve spáře). S akceptovatelnou ztrátou nosnoti se dá také zkracovat pomocí uzlů nebo svazovat s dalšími spansety. Spanset je tedy mnohem variabilnější než kotvící smyce. Na druhou stranu při kotvení ke stromu, jsou kolem stromu dva prameny, se kterými se pracuje podstatně hůře než s KS- dva prameny dělají větší neplechu než jeden.

Obrazek KS vs. SPIlustrační obrázek – porovnání kotvíc smyce (nahoře) a spanset (dole)

Co tedy vybrat? Pokud budete tahat pouze v parku nebo doma na zahradě za stromy, určitě KS. Pokud jste vynalézaví a rádi testujete různé terény a způsoby napínání, vyberte SP.

Ondra, Lajny.cz